W I kwartale spadają marże rafineryjna i petrochemiczna Orlen


Dodaje, że pozytywny efekt na marżach może być zmniejszony przez planowany postój rafinerii w Lotosie, który ma trwać dwa miesiące. – Część instalacji będzie włączona, jednak podejrzewamy, że spółka może zwiększyć w tym czasie import diesla, nawet z takich kierunku jak Arabia Saudyjska – twierdzi Kozak. Zdaniem Michała Kozaka z Trigon DM notowania Lotosu i Orlenu nie zareagowały wystarczająco na odbicie marż rafineryjnych. Od początku marca akcje Orlenu podrożały na warszawskiej giełdzie o około 5 proc., a Lotosu pozostały na niemal niezmienionym poziomie. Z kolei obecnie cena rafineryjna benzyny bezołowiowej (Eurosuper 95) w hurcie wynosi 5300 zł za metr sześcienny, gdy w ostatnim kwartale 2022 r. Nie stoją za tym jednak jakieś przełomowe rozwiązania menedżerów, tylko sytuacja geopolityczna po inwazji Rosji na Ukrainę, która wywindowała ceny paliw do rekordowych poziomów.

  1. Zatrudnionych – poinformowała WP Holding w komunikacie prasowym.
  2. W I kwartale wzrost PKB wyniósł 8,5 proc.
  3. Zakup uprawnień do emisji CO2, koszty remontów czy inwestycji odtworzeniowych.
  4. Powodem – jak podał Orlen – są obawy o podaż w związku z remontami rafinerii w Europie oraz spadek zapasów w USA i na Starym Kontynencie.

Zagrożenie z Iranu dla rynku ropy naftowej to nie tylko spadek wydobycia

W Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej powstał projekt, który zakłada wydłużenie urlopu macierzyńskiego, dla obydwojga rodziców, na prostych zasadach – ma zostać zaprezentowany w piątek 24 maja. Ministerstwo Finansów zapowiedziało utworzenie nowej instytucji, Rady Fiskalnej, mającej przyczynić się do poprawy Nowe Ferrari SF90 Stradale Spider (Wideo) – Wiadomości handlowe na żywo działania systemu finansów publicznych, w tym zwiększenia ich przejrzystości. Jeszcze w tym roku mikroprzedsiębiorcy będą mogli skorzystać z tak zwanych wakacji składkowych. Warto jednak zaznaczyć, że na wysokość zaoszczędzonej kwoty wpłynie kilka czynników. Wyjaśniamy, kto najbardziej skorzysta na wakacjach od ZUS.

Orlen spodziewa się w ’24 spadku marż rafineryjnych, wzrostu marż petrochemicznych

Wiceprezes Polskiej Federacji Producentów Żywności Andrzej Gantner podczas sejmowej podkomisji ocenił jednak, że nierealne jest, by wszedł w życie w terminie. Zwracał uwagę, że dopiero “w październiku dowiemy się, jak będzie wyglądał”. Koncernzapewniał również, że dzięki aktualizacji marże petrochemiczne będą dawały lepszyobraz Citypoint Trading Forex Broker-przegląd sytuacji w grupie, co ułatwi właściwą ocenę jej kondycji finansowej. Na raziedziałania Orlenu powodują jednak jednie ograniczenie dostępu do tych informacji.Tymczasem ich znaczenie rośnie, gdyż kondycja branży petrochemicznej w ostatnichkwartałach pogarszała się. A dobrych informacji dla kierowców nie ma.

Wenezuelski scam. Tak spółka Orlenu dała się oszukać 25-latkowi

Modelowa marża rafineryjna PKN Orlen wzrosła w maju do 24,3 USD z 20,5 USD w kwietniu – poinformował PKN Orlen na stronie internetowej. Dyferencjał spadł w maju do 9,8 USD z 14,8 USD. Oczekiwany jest spadek cen gazu (rdr) do poziomu ok. 170 zł/MWh w efekcie wysokiego zakontraktowania importu gazu do Europy (w szczególności LNG), relatywnie wysokich stanów magazynowych oraz powolnego odbudowywania popytu. Koncern oczekuje, że marże petrochemiczne wzrosną o ok. 5 proc. Rdr w efekcie stabilizacji notowań gazu ziemnego poprawiającej konkurencyjność gospodarki europejskiej i wpływającej na zwiększenie utylizacji jednostek produkcyjnych. W scenariuszu bazowym Orlen zakłada, że OPEC+ zarządza podażą, aby wspierać ceny powyżej 80 USD/bbl, a Chiny kontynentalne wracają na ścieżkę wzrostu.

Grupa Orlen – wynik finansowe za IV kwartał 2022 r.

MLP Group odnotowało 16,23 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w I kw. Wobec 26,15 mln zł zysku rok wcześniej, podała spółka. W pierwszym kwartale 2022 roku modelowa marża downstream, marża petrochemiczna i modelowa marża rafineryjna spadają w porównaniu z czwartym kwartałem 2021 r.

Marża rafineryjne na dieslu wzrosły o 13 procent mdm do 360 dolarów za tonę. Powodem – jak podał Orlen – są obawy o podaż w związku z remontami rafinerii w Europie oraz spadek zapasów w USA i na Starym Kontynencie. Marże na benzynie spadły w ubiegłym miesiącu o 14 procent do 235 dolarów za tonę. Z kolei marże na olej paliwowy zmniejszyły się o 4 procent mdm, do minus 291 dolarów za tonę.

Wnuczka Elvisa walczy o słynną posiadłość Graceland i zarzuca oszustwo

Niemcy są gotowe poprzeć nowy plan USA dotyczący wykorzystania zamrożonych rosyjskich aktywów – podała agencja Bloomberg. Dodała, że topniejące rezerwy gotówki w Unii Europejskiej i niepewny wynik amerykańskich wyborów przybliżają porozumienie w tej sprawie. O prawo do dodatkowego urlopu rodzice dzieci urodzonych przedwcześnie i tych, które musiały być hospitalizowane po porodzie walczyli od dawna.

Działalność rafineryjna w Orlenie jest coraz bardziej opłacalna. Relacja przychodów do kosztów mocno się poprawiła. Z coraz większej różnicy w wycenie europejskiej i rosyjskiej ropy naftowej. W podobnym tonie wypowiadał się w drugiej połowie maja br. W radiowej Jedynce prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.

Co więcejostatnio wyższa niż w lutym była w październiku ubiegłego roku. Niezależnie odtego trzeba mieć na uwadze, że marże rafineryjne już od dwóch lat utrzymują sięna wysokim poziomie, znacznie wyższym niż średnie wieloletnie. PKN Orlen zaktualizował swoje oficjalne dane makro o informacje z września.

To Paweł Gancarz, wiceminister infrastruktury z PSL. Poparli go też radni PiS, chociaż o koalicji nie ma być mowy. 24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Kilkanaście państw dołączyło do inicjatywy Niemiec, której celem jest wzmocnienie obrony przeciwlotniczej Ukrainy. Systemy do zarządzania zasobami ludzkimi nie tylko zwiększają efektywność pracy zespołów HR, ale także wspomagają rozwój pracowników poprzez planowanie szkoleń i wzmacnianie zaangażowania, co zapobiega nadmiernej rotacji. W ubiegłym roku w grupie kapitałowej zaszły ogromne zmiany.

Koncern poinformował, że nie tylko wzrosła modelowa marża rafineryjna, ale także modelowa marża petrochemiczna grupy PKN Orlen. W kwietniu wyniosła 1.456 euro za tonę wobec 1.106 euro za tonę w marcu. Orlen poinformował, że w kwietniu średnia cena baryłki ropy Brent wyniosła 104,4 USD wobec 118,8 Złoto 1 OZ (XAU = X) Kup plotkę sprzedać fakt USD w marcu. Modelowa marża rafineryjna PKN Orlen wzrosła we wrześniu do 16,7 dolarów z wartości 14,1 dolarów w sierpniu. Marża ta wskazuje różnicę cenową na rynku surowca i na rynku produktów. Dyferencjał Ural/Brent, czyli różnica między baryłką ropy z Morza Północnego a baryłką ropy z Rosji.

Sugerowanie, że spółka próbuje wykorzystać sytuację do osiągania dodatkowych zysków, uznajemy za pozbawione jakichkolwiek podstaw i dalece krzywdzące. Zwłaszcza w obliczu wielomilionowego wsparcia, jakie poprzez swoją fundację koncern przeznacza na pomoc obywatelom Ukrainy – kwitują służby prasowe Lotosu. Emocje w sprawie rekordowych marż rafinerii studzi Lotos. – Modelowa marża to różnica pomiędzy globalnymi notowaniami ropy i produktów paliwowych, co ma się nijak do cen na stacjach. W Polsce, pomimo obserwowanych ostatnich wzrostów, kierowcy mogą nadal tankować najtańsze paliwo w Europie – zapewnia biuro prasowe Lotosu.

Zachary Paul
Zachary Paul is an independent investigative journalist living in New York City.
on Twitter