Cyberpunk 2077: Widmo wolności premiera 26 września, zamów teraz w przedsprzedaży!


Gra na polskim rynku dostępna jest w wersji cyfrowej i pudełkowej na konsole Xbox Series X|S i PlayStation 5 oraz na PC. W 2021 roku dołączył do GRYOnline.pl, gdzie poza tematyką gamingową zajmuje się informacjami stricte technologicznymi. Współpracował z największymi sklepami muzycznymi w Polsce, tworząc artykuły związane z instrumentami i ogólnie pojętym udźwiękowieniem. Poza tym jego zainteresowania obejmują grę na gitarze, komponowanie muzyki oraz sporty siłowe. Nie będzie można już także narzekać na brak działającego metra, ponieważ i ono zostanie zaimplementowane.

Dostępne platformy

  1. Twórcy gry kilkakrotnie oskarżeni zostali przez część amerykańskich dziennikarzy i internautów o transfobię.
  2. Twórcy przystali na tę prośbę i podwoili liczbę jego kwestii dialogowych, wskutek czego od Silverhanda więcej dialogów ma jedynie V[116][117][118].
  3. 15 grudnia agregator recenzji OpenCritic zamieścił na karcie Cyberpunk 2077 ostrzeżenie sugerujące, że CD Projekt świadomie manipulował ocenami, nie udostępniając do recenzji wersji przeznaczonych na konsole ósmej generacji[227].

Bez względu na obraną strategię, po użyciu Soulkillera okazuje się, że szkody wyrządzone ciału V są nieodwracalne. Może on w nim pozostać, niepewny tego ile życia mu pozostało, albo pozwolić na stałe przejąć je Silverhandowi, który dziękuje mu i opuszcza Night City, żeby rozpocząć nowe życie[60]. DeShawn – wściekły za to, że akcja przyciągnęła uwagę policji – strzela do V i porzuca go na wysypisku Rynek papierów skarbowych w USA – kluczowe dane techniczne ponownie przetestowane śmieci. Po odzyskaniu przytomności V doświadcza wspomnień Silverhanda, zapisanych na Relicu. Od zaufanego ripperdoca, Viktora Vectora (Miłogost Reczek), dowiaduje się, że zostało mu kilka tygodni życia. Po postrzale nanotechnologia biochipu przywróciła V do życia, ale jednocześnie rozpoczęła nadpisywanie jego wspomnień i osobowości zapisaną na urządzeniu świadomością Silverhanda.

Redzi chwalą się wysoką sprzedażą dodatku do Cyberpunka 2077

12 grudnia średnia ocen użytkowników Metacritic wynosiła 2,0/10 dla wersji PS4, 2,5/10 dla Xboksa One i 6,2/10 dla PC[233][234]. CD Projekt wydał oświadczenie z przeprosinami, przyznając, że działania firmy były Trump: Rozmowy handlowe w sprawie ostatnich pociągów niewłaściwe, a sama gra została wydana zbyt wcześnie. Firma zasugerowała również, żeby ubiegać się u sprzedawców o zwrot towaru i pieniędzy, uruchomiła też specjalny adres e-mail mający w tym pomóc[235].

Cyberpunk 2077: Widmo wolności — premiera 26 września, zamów teraz w przedsprzedaży!

Akcja Cyberpunka 2077 toczy się w roku 2077, w fikcyjnej metropolii zwanej Night City położonej na północy kalifornijskiego wybrzeża. XX wieku, w którym zdewastowanym światem rządzą brutalne megakorporacje, a ulice są królestwem gangów i tytułowych cyberpunków – niezależnych buntowników żyjących poza systemem. Ponadto dzięki postępowi technologicznemu ludzie powszechnie modyfikują swoje ciała wszczepami. W dodatku powracamy do roli najemnika (lub najemniczki) V, z którym kontaktuje się tajemnicza netrunnerka Songbird. Kobieta doskonale zdaje sobie sprawę, że życie bohatera zmierza do końca, oferuje mu jednak pomoc, o ile wcześniej uratuje on prezydentkę Nowych Stanów Zjednoczonych Ameryki, czyli Rosalind Myers.

Cyberpunk 2077: Widmo wolności ma różne terminy premier. Pecetowcy poczekają

W zamian za podejmowane aktywności zdobywamy dwa rodzaje punktów – obok standardowego doświadczenia służącego do rozwoju umiejętności występuje tu wskaźnik reputacji (ang. street cred). Ponadto możliwości bohatera zwiększamy poprzez instalowanie różnorodnych wszczepów. System rozwoju jest bezklasowy – możemy swobodnie mieszać specjalizacje i zdobywać różne zdolności.

Powszechna krytyka dotknęła niedopracowania technicznego, skutkującego licznymi błędami, glitchami i problemami z wydajnością. W dniu premiery średnia ocen użytkowników na platformie Steam wynosiła 71%, a na GOG.com – 3,7/5[232]. W październiku 2023 roku producent ujawnił, że wydał ponad 120 milionów dolarów na rozwijanie gry od momentu jej premiery, uwzględniając aktualizacje, poprawki błędów oraz rozwijanie i marketing dodatku (kosztującego około 84 milionów dolarów).

Główne miejsce akcji w tym systemie RPG to miasto Night City – metropolia sięgające od Los Angeles do San Francisco. To właśnie ta aglomeracja zostanie też oddana do dyspozycji graczy w Cyberpunk 2077. Przed deweloperami do momentu premiery pozostało już tylko poprawianie błędów i ostateczne doszlifowanie projektu. Perspektywa z widokiem z oczu bohatera (lub bohaterki), akcja osadzona w futurystycznym mieście, system klas – to tylko niektóre aspekty, które odróżniają produkcję na tle poprzednich gier studia.

Poza zadaniami, w grze pojawią się również minigry, takie jak hakowanie, boks, wyścigi samochodowe, sztuki walki, dostępne będą również strzelnice[45][46]. Komunikat „koniec gry” pojawia się tylko wtedy, kiedy V zginie; jeżeli nie uda mu się ukończyć zadania, gra jest kontynuowana, a niepowodzenie – podobnie jak wybory dokonywane przez gracza – może prowadzić do różnych zakończeń[47][42]. Podczas Xbox Games Showcase studio CD PROJEKT RED ogłosiło, że Widmo wolności, nadchodzący dodatek do gry Cyberpunk 2077 w klimacie szpiegowskiego thrillera, zadebiutuje 26 września 2023 roku. Ogłoszeniu towarzyszyła premiera nowego zwiastuna gry, prezentującego zarys fabularny, miejsce akcji, a także nowe i powracające postaci.

Świat gry, kalifornijskie Night City, podzielone jest na sześć regionów – należące do korporacji City Center, zamieszkałe przez imigrantów Watson, luksusowe Westbrook, podmiejskie Heywood, opanowaną przez gangi Pacificę[a] oraz przemysłowe Santo Domingo. V może eksplorować również tereny w okolicach miasta, nazywane Badlandami. Po świecie postać może przemieszczać się pieszo albo w pojazdach, w których podczas prowadzenia możliwe jest przełączenie się na widok trzecioosobowy. Samobieżne samochody ułatwiają prowadzenie z nich ostrzału[17][24][31][34][35][36].

Pod względem wizualnym ukształtowały je cztery epoki, które przeszło – surowy „entropizm”[b], kolorowy kicz, surowy neomilitaryzm i wystawny neokicz[50]. Chociaż w Night City powszechna jest bezdomność, nie wyklucza ona z możliwości korzystania z cybermodyfikacji, prowadząc do uzależnienia od kosmetycznych poprawek i przemocy. Z takimi zagrożeniami mierzy się uzbrojona organizacja znana jako Psycho Squad[51][52]. Szybkiej pomocy medycznej udzielić może Trauma Team, zaś ze względu na bezustanne zagrożenie napaścią, wszyscy mieszkańcy mają prawo noszenia broni w miejscu publicznym[53][54].

Widmo wolności to nowa przygoda w Cyberpunku 2077 utrzymana w klimacie szpiegowskiego thrillera. Kiedy orbitalny transportowiec z prezydentką Nowych Stanów Zjednoczonych Ameryki zostaje zestrzelony nad najgroźniejszą dzielnicą Night City, tylko ty możesz przyjść jej z pomocą. Wciel się w V, cyberpunka do wynajęcia, i zanurz się w zawiłą intrygę szpiegowską, w którą zamieszani są przedstawiciele najwyższych kręgów władzy i brutalni najemnicy trzęsący czarnym rynkiem.

W dodatku gracze po raz kolejny wcielą się w postać V, która tym razem trafia w sam środek skomplikowanej intrygi, w którą zamieszani są przedstawiciele najwyższych kręgów władzy, przebiegli szpiedzy i brutalni najemnicy trzęsący czarnym rynkiem. Przed V najtrudniejsze zadanie w karierze, w trakcie którego wspierać ją będzie tajny agent Solomon Reed (w tej roli Idris Elba). Widmo wolności to wypełniony akcją fabularny dodatek do Cyberpunka 2077 w klimacie szpiegowskiego thrillera, który oferuje Klucz tajny udane Forex Trading-systemy w skrócie m.in. Rozbudowaną historię, zupełnie nową dzielnicę Night City do odkrycia, nowe drzewko atutów i umiejętności, nowe misje poboczne i kontrakty, przedmioty, a także nowe, niekończące się aktywności w otwartym świecie. W toku rozgrywki często musimy również walczyć – system odpowiedzialny za starcia nawiązuje do FPS-ów, choć mamy tu również elementy RPG (jak w cyklu Destiny – np. strzały w głowę niekoniecznie od razu zabijają wrogów, a o ilości zadanych obrażeń decydują statystyki bohatera).

Polscy aktorzy nagrywali dubbing we współpracy ze scenarzystami, udzielającymi im wskazówek, a którzy mieli również swój udział w obsadzaniu aktorów pod konkretne postacie[85]. Epizodyczne role (użyczenie głosu i/lub podobizny) w Cyberpunku 2077 zagrali liczni twórcy internetowi[121], jak również twórcy gry[85]. Kluczową role w fabule Cyberpunka 2077 odgrywa Johnny Silverhand – przebojowy rockerboy (w świecie CP2020 mianem takim określa się rockmana znanego z kontaktów z przestępczym półświatkiem), który zginął w tajemniczych okolicznościach w latach 20. Świadomość tego bohatera została zdigitalizowana i zapisana na czipie, w którego posiadanie wchodzi V. Losy bezkompromisowego gwiazdora są więc związane z protagonistą, ale wcale nie musi to oznaczać, że jest on jego sojusznikiem – może np. Z kolei w trakcie konferencji Microsoftu przed E zaprezentowano fabularny zwiastun produkcji. Znany aktor użyczył wyglądu i głosu postaci Johnny’ego Silverhanda, kultowego muzyka rockowego z papierowego RPG Cyberpunk 2020.

Jesteśmy szczęśliwi, mogąc oddać w ręce graczy ręce ten pełnoprawny dodatek. Wyruszając do Night City, nie spodziewaliśmy, jak bardzo to doświadczenie wpłynie na nas. Od tamtego czasu wiele się nauczyliśmy, ale jedna rzecz pozostała niezmienna — nasza pasja do tworzenia.

Rozwiązanie to jest często wykorzystywane w różnorakich dochodzeniach. Cyberpunk 2077 jest pierwszoosobową grą RPG z otwartym światem, wzbogaconą o elementy FPS-ów. Za jej stworzenie odpowiada polskie studio CD Projekt RED, które zdobyło międzynarodową sławę dzięki bestsellerowemu cyklowi Wiedźmin. Tytuł oparto na licencji Cyberpunka 2020 – gry fabularnej stworzonej w 1990 roku przez Mike’a Pondsmitha. Deweloperzy opublikowali już całkiem obszerne fragmenty rozgrywki z Cyberpunka 2077. Pierwszy tego typu materiał pozwala przyjrzeć się tworzeniu postaci, mieszkaniu bohatera, walce, różnym rodzajom broni, gangsterom, systemowi dialogów i imponującemu miastu Night City.

Widmo wolności jest tego najlepszym przykładem – mówi Gabe Amatangelo, reżyser gry. Widmo wolności, rozszerzające przygodę V z Cyberpunka 2077, jest już dostępne w wersji cyfrowej na konsolach Xbox Series X|S, PlayStation 5 oraz na PC za pośrednictwem sklepów Steam, GOG, Epic Games Store oraz platformy GeForce Now. Twórcy gry kilkakrotnie oskarżeni zostali przez część amerykańskich dziennikarzy i internautów o transfobię. W sierpniu 2018 roku na oficjalnym profilu w serwisie Twitter, w odpowiedzi na komentarz jednego z użytkowników, zamieszczono parafrazę memu internetowego Did You Just Assume My Gender? W czerwcu 2019 roku na jednym z materiałów promocyjnych gry widoczny był znajdujący się w świecie gry plakat opatrzony sloganem „Wymieszaj to!

Zachary Paul
Zachary Paul is an independent investigative journalist living in New York City.
on Twitter